תואר ראשון בביופיסיקה

ראש המגמה: פרופ' אלישע האס ופרופ' בנימין ארנברג

מזכירה: גב' רינה ג'אן

ליצירת קשר:  haas@mail.biu.ac.il

תכנית הביופיסיקה

מדוע ביופיסיקה?

תופעת החיים מתקיימת בעולם החומר. לא ניתן להבין את מכלול תופעות החיים ללא הסתמכות על ידע ושיטות מחקר העוסקות בחומר. אין חומר מיוחד לאורגניזם, אין "חומר חי". תופעת החיים מתקיימת בזכות תהליכים המתקיימים בחומר שהוא כשלעצמו דומם. לכן, הבנה מעמיקה של תופעת החיים וכל התכונות של בעלי החיים למיניהם אפשרית אך ורק על בסיס איחוד הידע הקיים בדיסציפלינות העוסקות בחקר הטבע החומרי. לכן, גם לימודי מדעי החיים צריכים להתבסס על ידע וגישות מחקריות המפותחים בדיסציפלינות של המדעים המדוייקים. מדע הביופיסיקה הוא איחוד הידע ושיטות המחקר של הפיסיקאים, הכימאים, המתמטיקאים וחוקרי מדעי החיים. על בסיס הידע הנרכש בלימודי הביופיסיקה יכול הבוגר לפנות לעבודה מחקרית וטכנולוגית במגוון תחומים רחב כגון: ביוטכנולוגיה, ביופיסיקה, מדעי המח, מדעי החיים, פיסיקה, כימיה, ביוכימיה, מדעי הסביבה, הנדסה ביו-רפואית, פיסיקה רפואית, כימיה ביולוגית, הנדסה גנטית, פיתוח תרופות  ועוד. בוגרי התכנית עוסקים בכל התחומים הנ'ל בהצלחה רבה שכן בידיהם יכולת קישור בין תחומים רבים, דבר שאינו מושג בתכניות לימודים חד תחומיות המקובלות.

תכנית הלימודים בביופיסיקה

תכנית הלימודים לתואר ראשון כוללת לימודים יסודיים בתחומים השונים (פיסיקה, כימיה, מתמטיקה, מדעי החיים) בשנתיים הראשונות במחלקות הדיסציפלינריות, כלומר ברמה הגבוהה בכל תחום. בשנה השלישית יפגוש הסטודנט את סגל תכנית הביופיסיקה בקורסים ייעודיים העוסקים בתחומי הביופיסיקה המולקולרית והמערכתית המתבססים על הידע שנרכש במחלקות הדיסציפלינריות ומיישמים את האיחוד הבין תחומי של הידע שנרכש. רמת הדרישות בקורסים גבוהה, נדרשת השקעה משמעית אך ההכשרה הנרכשת ייחודית. תכנית התואר השני והשלישי מאפשרת המשך התמחות בתחומי הביופיסיקה על כל ענפיה.

התכנית משותפת לשלש מחלקות והסטודנטים זוכים לטיפול אישי ע'י שלשת ראשי התכנית, פרופ' ארנברג, פרופ' אלישע האס וד'ר ירדן צ'יל.

תנאי קבלה למסלול ביופיסיקה

תנאי המינימום הם:

א.      ממוצע תעודת הבגרות 95

ב.       ציון הפסיכומטרי 630

ג.        מתמטיקה 5 יחידות  בציון 80

ד.       פיסיקה 5 יחידות בציון 80  (מי שאין לו, חייב בקורס הכנה בקיץ)

 

גלשו לדף המידע אודות תכנית הביופיסיקה

 

למידע מפורט נוסף אודות המגמה, מכלול הקורסים ופרטי קורס מסויים גלשו למידע כללי לחוגי לימוד לתואר ראשון.