אודות התכנית

מדוע?

הגידול המדהים בכמות המידע בכל שטחי הביולוגיה והרפואה, ובכללו המידע העצום בהיקפו שנצבר בזכות פרויקטי הגנום השונים, מציב בפני המחקר הרפואי אתגר המחייב פיתוח כלים, שיטות וגישות חדשות.

הירידה המתמדת בעלויות הריצוף הגנטי מקרבת אותנו בצעדי ענק למציאות, שבה מפה גנומית אישית תהיה דבר שבשגרה, ועלינו למצוא דרכים שיאפשרו לרופאים לנצל מידע זה לתועלת החולים.

פריצות דרך טכנולוגיות נוספות, כמו מהפכת הסמארטפונים, מחשוב התיקים הרפואיים, הרשתות החבריות, המחשוב הלביש, המציאות הרבודה ועוד, תורמות אף הן למהפכה בעולם הרפואי. גם בעידן שאחרי התפרצות מגפת הקורונה, ברור שקיים צורך בשיפור משמעותי של יכולות הניבוי, ההתאמה האישית, המניעה וההשתתפות של המטופל.

המגמה לביולוגיה חישובית בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת בר אילן בשיתוף המרכז הרפואי שיבא – תל השומר  מקיימים זו השנה ה-14 תוכנית לימודים ייחודית, העוסקת בתחומי הגנומיקה והחישוביות הביו-רפואית, ההופכים לחיוניים יותר ויותר בכל שנה.

המטרה

הקניית הידע המדעי והכלים המעשיים להשתלבות במהפכת ה-data והמידע ברפואה.

התוכנית מכשירה את בוגריה להבין ולהשתמש בגישות החדשניות לטיפול ולמחקר, המבוססות על טכנולוגיות חישוביות מתקדמות. בכלל אלה ניתן למנות את:

  • מיפוי הגנום של הפציינט, הפתוגן, המיקרוביום וכו׳, ופענוח משמעותו.

  • חיזוי מצבו הרפואי העתידי של הפציינט האינדיבידואלי, גילוי מוקדם של מחלות וניבוי מסלול התפתחותן.
  • התאמה אישית של הטיפול הרפואי על בסיס מידע גנומי והיסטורי של הפציינט, לשם העלאת סיכויי ההחלמה שלו והפחתת תופעות הלוואי.
  • גילוי תופעות, קורלציות ומנגנונים ביו-רפואיים שלא היו ידועים בעבר, זאת בזכות כמות המידע הרפואי ועוצמת הטכנולוגיות החישוביות.

קהל היעד 

  • רופאים בכל תחום רפואי ובכל ותק (מסטאז'רים עד מנהלי מחלקות), המעוניינים להכיר ולשלב את תחום ה-data, הגנומיקה והטכנולוגיות החישוביות בעבודתם בקליניקה, במחקר ו/או בתעשייה. שנת הלימודים הקרובה נערכת במתכונת של יום לימודים בשבוע, כך שאין חובה לצאת להפסקה מוחלטת מהעבודה. יחד עם זאת, התוכנית מפעילה גם מתכונת למתמחים בזמן מדעי היסוד (פירוט בהמשך).
  • בעלי תואר שני בתחומי הרפואה/הביולוגיה.
  • אנשי הייטק ומדעי המחשב (בנוהל קבלה נפרד).

הקליקו לצפייה בפרומו אודות התוכנית או היכנסו ל:
promo.bio-medical.info

פורמט הלימודים

כל ההרצאות ושיעורי התרגול יתקיימו באופן היברידי דרךZoom ובקמפוס (מעת לעת), או רק ב-Zoom, כך שניתן יהיה להשתתף מכל מקום. כמו-כן, ההקלטות יהיו זמינות בשירות On Demand למי שפספס שיעור או שרוצה לחזור על החומר.

חובת נוכחות

התוכנית נבנתה עבורכם, ומה שתיקחו ממנה הוא הנכס שלכם. אנחנו מעודדים נוכחות בהרצאות בזמן אמת, אם כי אין חובת נוכחות. עם זאת, על הסטודנטים במתכונת מדעי היסוד להשתתף בשיעורים ב-Zoom או לצפות בהם באופן שוטף בשירות ה-On Demand.

שירותים דיגיטליים

ברוח התחום, התוכנית מפעילה מספר שירותים דיגיטליים למיקסום יעילות הלמידה: אתר עם ריכוז כל חומרי הלימוד, חדר Zoom ייעודי להשתתפות מרחוק בזמן אמת, ערוץ וידאו לצפייה בכל הרצאה או שיעור תרגול On Demand, פורום שאלות ותשובות למרצים, קבוצת WhatsApp להודעות חשובות (במשורה) ועוד.

שכר הלימוד

תקנון שכר לימוד

מלגות

מעת לעת מתאפשר לנו להציע לסטודנטים אופציות שונות להשתתפות בשכר הלימוד. במהלך ההרשמה תוצגנה למועמדים כל האופציות הרלוונטיות לעת הנוכחית.

צוות התוכנית

רון אונגר

פרופ׳ רון אונגר
ראש התוכנית מטעם אוניברסיטת בר-אילן

חוקר ביואינפורמטיקה, למידת מכונה וכריית מידע מרשומות רפואיות אלקטרוניות [אתר]

 

גידי רכבי

פרופ׳ גידי רכבי
ראש התוכנית מטעם המרכז הרפואי שיבא

חוקר רפואה מותאמת אישית וגנומיקה; מנהל המרכז לחקר סרטן; חתן פרס ישראל [אתר]

 

רונן טל בוצר

ד״ר רונן טל-בוצר
מנהל התוכנית

מנכ״ל חברת בינה מלאכותית ברפואה, העוסקת במו״פ ובמסחור תחום זה לתעשיית
ה-digital health [אתר]

 

רחל לוי דרומר

ד״ר רחל לוי-דרומר
יושבת ראש התוכנית
המזכיר האקדמי של אוניברסיטת בר-אילן וראש היחידה לביוסטטיסטיקה לשעבר.

 

יצירת קשר והרשמה

רכזת מינהלית

בת חן פעור
הפקולטה למדעי החיים
טלפון: 03-5317297

הורדת עלון המידע

about.bio-medical.info