הסבה לרפואה / הסבת אקדמאים לרפואה

לימודי רפואה בישראל ובעולם מהווים מסלול לימודים נחשק מאז ומתמיד. רבים מבקשים להתקבל למסלול רפואה, ובשל הביקוש הגבוה תנאי הקבלה מאתגרים במיוחד.

הבשורה המשמחת היא שניתן לעשות הסבה לרפואה. גם מי שלא התקבל ללימודי רפואה ופנה ללימודי תואר ראשון בתחום אחר, יכול להתחיל ללמוד במספר פקולטות לרפואה בארץ תוכנית 4 שנתית ייחודית של הסבת אקדמאים לרפואה (ובלבד שיעמוד בתנאי הסף של התוכנית). התוכנית הוקמה כדי להגדיל את כמות הרופאים במדינת ישראל, וכדי לגוון ולהעשיר את האוכלוסייה העתידית של הרופאים במדינה על ידי הכשרה של מועמדים שונים שיש להם רקע מגוון מתחומי האקדמיה השונים.

בוגר תואר ראשון אשר מעוניין להגיש מועמדות, נדרש לעמוד בדרישות סף שונות כאשר אחת מהן היא הצגת ציוני סף במספר מקצועות ליבה, עמידה במבחן ידע פנימי ועמידה במבחני אישיות. לצורך כך תוכננה והוקמה באוניברסיטת בר-אילן תוכנית קורסי ליבה לרפואה 4 שנתי - (מכינה לרפואה) , המנוהלת ע"י הפקולטה למדעי החיים ומתקיימת בקמפוס רמת-גן. התוכנית מאפשרת לבוגרי תואר ראשון מכל תחום (פרט לתחומי מדעי החיים או קדם רפואה אשר למדו קורסים אלו במסגרת התואר) להשלים את מקצועות הליבה (קורסי השלמה) בצורה מרוכזת כדי שיוכלו להגיש מועמדותם ללימודי רפואה 4 שנתי בבתי הספר לרפואה.

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר כעת לקבלת פרטים נוספים בנושא הסבה לרפואה ולימודים בתוכנית קורסי ליבה ללימודי רפואה (מכינה לרפואה) דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5317297

מידע כללי על הסבת אקדמאים לרפואה במסגרת התוכנית ה-4 שנתית בפקולטות לרפואה בארץ:

הסבה לרפואה כיום מתאפשרת בזכות התוכנית ה-4 שנתית של הסבת אקדמאים לרפואה. מזה מספר שנים פועלת במספר פקולטות לרפואה בארץ תכנית ארבע שנתית לבעלי תואר ראשון.

תכנית הלימודים אורכת ארבע שנות לימוד ועוד שנה אחת של סטאז'. אלו לימודים אינטנסיביים ולומדים בהם בכל ימות השבוע. התוכנית מתרכזת בהכשרה אקדמית בתחומי המחקר הביו-רפואי ובהכשרה קלינית במתקנים רפואיים ציבוריים ובמרכזי הרפואה הקהילתית. על מנת לסיים את התואר יש לבצע עבודת מחקר בנושא עיקרי נבחר אשר מעוניינים להתמחות ולעסוק בו בעתיד.

תוכנית הסבת אקדמאים לרפואה היא תוכנית נפרדת המתאימה לבעלי תואר ראשון, בה לומדים במסלול מובנה ונפרד מתחילתו ועד סופו.

למי מתאימה הסבה לרפואה במסגרת התכנית הארבע שנתית?

הסבה לרפואה במסגרת התכנית הארבע שנתית מתאימה לבעלי הקריטריונים הבאים:

 1. מועמדים בעלי תואר ראשון או יותר, אשר החליטו לעשות שינוי ורוצים לעשות הסבה לרפואה ולעסוק ברפואה בהמשך דרכם.
 2. הסבת אקדמאים לרפואה מתאפשרת גם לעתודאים בעלי תואר ראשון (זאת בעקבות ההסכם של צה"ל עם הפקולטה לרפואה בצפת של אונ' בר אילן).

באיזה גיל ניתן לעשות הסבה לרפואה ולהירשם לתוכנית ה- 4 שנתית?

רף הגיל התחתון עבור מועמדים לתוכנית ה-4 שנתית הוא 18 שנים. יחד עם זאת, ההחלטה לעשות הסבה לרפואה אפשרית למעשה בטווח גילאים רחב. על פי הנתונים גילם הממוצע של הסטודנטים בתוכניות הסבת אקדמאים לרפואה הוא 28. בפועל, ישנם לא מעט סטודנטים שהם בני 35 +, ובלבד שיעמדו בדרישות הקבלה לתוכנית ה- 4 שנתית.

למי מיועדת תוכנית הסבת אקדמאים לרפואה?

 1. מועמדים בני 18 לפחות
 2.  אזרחי ישראל או בעלי דרכון זר במעמד של תושב
 3. בעלי תואר ראשון מטעם מוסדות להשכלה גבוהה המוכר בארץ ובעולם, אשר מעניקים תואר זהה לתארים הניתנים באוניברסיטת בר אילן או ביתר האוניברסיטאות שמקיימות תכנית 4 שנתית לרפואה.
 4. בעלי BA, BSc אשר סיימו את לימודיהם בציון משוקלל של 80 לפחות***.
 5. מועמדים אשר סיימו בהצלחה את כל מקצועות הליבה (קורסי השלמה)

מקצועות הליבה (קורסי השלמה) שנדרשים בלימודי הסבה לרפואה:

מקצועות הליבה הנדרשים לתוכנית ה- 4 שנתית להסבה לרפואה הם מקצועות יסוד המהווים את הבסיס ללימודי רפואה. לדוגמא:

ביוכימיה                                                    גנטיקה                                        סטטיסטיקה

ביולוגיה של התא                                        פיזיולוגיה

ביולוגיה מולקולרית                                     מיקרוביולוגיה

*** חשוב לדעתהמידע והתנאים הנ"ל עשויים להשתנות מעת לעת, על כן מומלץ להתעדכן ישירות מול הפקולטות הרלוונטיות.

 

מידע על המכינה במקצועות הליבה (קורסי השלמה) של תוכנית הסבה לרפואה באונ' בר-אילן:

כפי שהוזכר, עמידה בציוני סף במקצועות הליבה (קורסי השלמה) הינו אחד התנאים של דרישות הסף לקבלה לתוכנית ה- 4 שנתית בלימודי רפואה. קורסי הליבה מחייבים מתודות למידה מובנות ונגישות של החומר הנלמד. לצורך כך תוכננה והוקמה תוכנית קורסי ליבה ללימודי רפואה (מכינה לרפואה), המנוהלת ע"י הפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר אילן, ומתקיימת בקמפוס רמת-גן. התוכנית מאפשרת לבוגרי תואר ראשון מכל תחום (פרט לתחומי מדעי החיים או קדם רפואה אשר למדו קורסים אלו במסגרת התואר) להשלים את מקצועות הליבה (קורסי השלמה) בצורה מרוכזת כדי שיוכלו להגיש מועמדותם לתוכנית 4 שנתית בבתי הספר לרפואה.

תנאי קבלה לתוכנית קורסי ליבה להסבה לרפואה:

1. מועמדים אשר סיימו את התואר הראשון בממוצע של 85 ומעלה, יוכלו להתקבל ישירות על בסיס מקום פנוי.

2. מועמדים אשר סיימו את התואר הראשון בממוצע של 80 עד 85, יוכלו להתקבל דרך וועדת קבלה של התוכנית, אשר תבחן כל מקרה לגופו.

3. ציון של 60 ומעלה בקורס מבוא בכימיה, למועמדים ללא רקע קודם בכימיה.

*** התנאים הנ"ל עשויים להשתנות מעת לעת ומומלץ להתעדכן ישירות מול מזכירות התוכנית.

יתרונות תוכנית מכינה במקצועות הליבה (קורסי השלמה) למטרת הסבה לרפואה:

 1. תוכנית קורסי ליבה ללימודי רפואה (מכינה לרפואה) באוניברסיטת בר-אילן הינה תכנית ותיקה ועתירת ניסיון מזה  7 שנים. יש בוגרים רבים שסיימו את תוכנית ההשלמות באוניברסיטת בר אילן והמשיכו ללימודי רפואה.
 2. התכנית מאפשרת לסטודנטים המעוניינים לעשות הסבה לרפואה להשלים את קורסי הליבה באופן מסודר ונח במסגרת אוניברסיטאית.
 3. תוכנית הלימודים מרוכזת בליווי מנהלי צמוד של הפקולטה למדעי החיים וליווי אקדמי אישי על ידי יועץ מטעמה.
 4.  תוכנית המכינה לרפואה של בר אילן מרוכזת באופן מכוון על פני יומיים בשבוע בשעות הבוקר. המבנה הייחודי של תוכנית קורסי ליבה ללימודי רפואה מאפשר לסטודנטים להמשיך לעבוד ולהתפרנס מעבודתם הנוכחית (באופן מלא או חלקי) עד תחילת לימודי הרפואה בפועל. (קורס סטטיסטיקה נלמד ביום לימודים נוסף בסמסטר אביב).

הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר כעת לקבלת פרטים נוספים בנושא הסבה לרפואה ולימודים בתוכנית קורסי ליבה ללימודי רפואה (מכינה לרפואה) דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5317297