מתלבטים מה ללמוד ?

מתלבטים מה ללמוד ?

•     הניתן לתאר בעזרת חוקים מתמטיים פשוטים כיצד  "זוכרת" המערכת החיסונית את הזיהומים להם נחשפה לפני שנים רבות?  אילו מודלים חישוביים עשויים לנבא התפרצות של מגפה, כגון האיידס?  הניתן לנבא מראש, אילו חלבונים מבין עשרות אלפי החלבונים הפועלים בתא חי, הם ה"חיילים הפשוטים" המבצעים תפקיד אחד, ומיהם ה"מנהלים" המקושרים בקשרי פיקוח ובקרה אל הרבה חלבונים אחרים?  אם שאלות כאלה מציתות את דמיונך, אתה מתעניין כנראה בביולוגיה חישובית (ביואינפורמטיקה).

•     האם הרצף החד מימדי של שרשרת חומצות האמינו מהן בנוי חלבון עשוי לנבא את המבנה התלת-מימדי של השרשרת לאחר הקיפול שלה? כיצד "נראה" אתר פעיל של אנזים, ואיך הוא משתנה בעקבות "איתות" הנקלט מהסביבה?  הביולוגיה המבניתמנסה לפענח כיצד בנויות ה"מכונות" המולקולריות הזערערות מהן מורכב
כל יצור חי.

•   איך בונה התא החיידקי, הצמחי או האנימלי אלפי תרכובות שונות מחמרי מוצא פשוטים?  כיצד ממירים מרכזי הריאקציה שברקמת העלה את אנרגיית האור לאנרגיה כימית, ביעילות העולה על כל דמיון?  כיצד המערכת הפוטוסינתטית, המונה מאות חלבונים וצבענים מסודרים בסדר מופתי במרחב, מגלה גמישות ומגיבה לשינויים בעצמת האור וצבעו?  כיצד מתרחשת הולכה עצבית?   על כך (ועוד שפע נושאי תשתית בביולוגיה) לומדים בקורסים לביופיסיקה, ביוכימיה ופיסיולוגיה.

•   מה חשוב יותר, גנטיקה או סביבה? הידעת כי גורי חולדה שקבלו טיפול אימהי חם לא יהיו חרדתיים בבגרותם - הטיפול הזה "נרשם" בסימנים אפי-גנטיים על פני הדנ"א, ויהפוך אותם לחולדות בוגרות ובטוחות בעצמן?  מה הגן הגורם לאנורקסיה?  והאם יש קשר מולקולרי בין הרעבה מבוקרת למנגנוני ההזדקנות של היצור החי?   אלה הן רק "דוגמיות" לשאלות בהן מטפלת הגנטיקה המולקולארית.

•   הניתן לגרום לזבוב להצמיח רגליים על ראשו במקום אנטנות, ומה ניתן ללמוד מכך על פלא ההתמיינות שלנו לאיברים ורקמות?  הניתן לייצר פרח שבו, במקום אבקנים ושחלות, יופיעו עוד ועוד מעגלים של עלי כותרת?  מה למעלה ומה למטה, באיזה שלב לאחר ההפריה "יודע" העובר איזה חלק שלו הוא ה"ראש" ואיזה ה"זנב"?  האם נזכה בקרוב לאברים חלופיים (עור, ריאה, כבד...) שיגודלו במבחנות מתאי גזע בעלי פוטנציאל התחדשות אלמותי?  אם אתה מוכרח לדעת את התשובה, פנה לביולוגיה ההתפתחותית ותבוא על סיפוקך.

•   האם ילדינו יזכו להכיר דיונות חול, חורשות המנגרובים, יערות גשם?  ממה נובע החשש החמור מפני הכחדת צורות החיים המופלאות והמגוונות על הארץ ובים?  כיצד  גורמים שינויים אקלימיים לאלמוג ולאצות המיקרוסקופיות החיות עמו בסימביוזה מיליוני שנים "להתגרש" לפתע, והשונית נידונה לגסיסה איטית?   אם הנושאים הללו בוערים בעצמותיך, לימודי האקולוגיה הם המזון הרוחני עבורך.

•    כיצד שורדים חיידקים קדמונים ועקשניים במעיינות של חומצה מבעבעת ורותחת?  האם נחזה בקאם-בק של גזעים חסיני אנטיביוטיקה של הדבר, הצרעת והאבעבועות השחורות?  כיצד ניתן "לביית" וירוסים ולנצל אותם לריפוי גנטי של בני אדם?  כיצד מפתחים עוד ועוד זני חיידקים המנטרלים רעלים בשפכים תעשייתיים?   ווירוסים וחיידקים הם אויב וגם ידיד, והמיקרוביולוגיה היא המדע שלומד את אורחותיהם. 

 כיצד מטפחים עגבניה מתוקה יותר, ורד ריחני יותר? כיצד מתגונן הצמח מאויביו - פטריות, חרקים ותולעי קרקע? הידעת כי הצמח מסוגל לאותת בעזרת תרכובות נדיפות לחרקים ידידותיים להגיע אליו ולטרוף את אויביו, החרקים הצמחוניים? איזה גורם מגביל את גידולו של הצמח, את היבול שייתן, את תכולת החלבון שלו? באיזה כוח עולים המים בגזעי העצים לגובה רב? אם זה מעניין אותך, "שורש נשמתך" הוא בבוטניקה (מדעי הצמח).

•  מדוע צריך מיליארד תאי זרע כדי לקבל הפריה אחת?  כיצד ניתן לזהות ולמיין תחת המיקרוסקופ תאי זרע "עצלנים" ולפתור בעיות קשות של עקרות?  ו...האם באמת תחתוני בוקסר משפרים את הפוריות, ועישון מקטין אותה?  בפקולטה שלנו מחקר תוסס, המקושר לקליניקה מתקדמת, בנושא פוריות ופיסיולוגיה של הרביה. 

•   איך לומדים ומתי מתבלבלים?  מה יזכר ומה יישכח בעוד שניה?  איפה ה"חומרה" שלנו ומניין הגיעה התוכנה,  וכיצד המחקר יכול לעזור לחולי דיכאון, סכיזופרניה, מכורים לאלכוהול?  הנוירוביולוגיה עוסקת, ללא ספק, במערכת המורכבת ביותר בגוף האדם (והחיות).

•  רוב הזמן אנו נוגעים, שואפים ובולעים מיליוני חיידקים ווירוסים ואיננו נופלים למשכב!  כיצד מזהה גופנו ומבחין בגורמי מחלה?  ומתי המנגנונים מדוכאים ונחלשים?  כיצד נוצר בגופנו רפרטואר אדיר ומגוון של נוגדנים המסוגלים לזהות כל דבר, כמעט?  מהן המחלות בגללן הגוף "קם כנגד עצמו" ומתקיף את תאיו הוא?  בקורסים באימונולוגיה תלמדו על אחת המערכות המעניינות והקריטיות לבריאותנו.

• כיצד מייצרים כמות מסחרית של אינסולין לטיפול במחלת הסוכרת?  כיצד ניתן לפתח וליצר תרופה שתגרום למוות של תאים סרטניים ולא תפגע בתאים נורמליים, או תרופה שתמנע היווצרות כלי דם המזינים את הגידול הסרטני? איך  מגדלים ומשווקים הדברה ביולוגית כתחליף להדברה כימית?   הביוטכנולוגיה עוסקת בניצול הידע הנרכש בעקבות חקירת מערכות ביולוגיות לצורך ייצור  מוצרים בעלי פוטנציאל יישומי בתחומים מגוונים (רפואה, חקלאות, איכות הסביבה ועוד).