ד"ר יואב פז

טלפון
דוא"ל
yoav.paas@biu.ac.il
משרד
בנין מחקר רפואי אבחוני ע"ש גונדה 204, חדר 112
  מחקר

   

  מעבדתנו מתעניינת בתעלות מסוג Cys-loop receptors המופעלות על ידי נוירוטרנסמיטרים כגון: אצטילכולין, סרוטונין ,מא - אמינובוטירט ,(GABA) גליצין, היסטמין או גלוטמט .קישור הנוירוטרנסמיטר לאתר הקולטן שפונה לסביבה החוץ תאית גורם לפתיחת תעלה המחוברת פיזית לאתר הקולטן. מאחר ותעלות אלו יושבות בדופן התא,פתיחתן גורמת לזרימה מהירה של יונים בעלי מטען חשמלי דרך קרום התא. זרימת יונים זו אחראית לשינוי במתח החשמלי של דופן התא ולכן משפיעה ישירות על קצב העברת אותות חשמליים לאורך מסלוליים עצביים. לפיכך, לתעלות מסוג Cys- loop receptors תפקיד פיזיולוגי הכרחי לפעילותנו היומיומית, מתנועת איברים עד לתהליכים קוגניטיביים כלמידה וזיכרון. שיבוש פעולתן של תעלות מהסוג הנ"ל גורם למצבי מחלה, למשל: אפילפסיה ,תסמונת המעי הרגיז, התמכרות לניקוטין, תגובות בהלה מוגזמות לגירויים מסוימים, ועוד .

  באופן יותר פרטני , המחקר במעבדתנו מתמקד בכיוונים מולקולאריים כדלקמן :

  .1 יוונים ביו - פיסיקאליים הכוללים למידת מנגנוני השוערות של התעלות הנ"ל, למידת מנגנוני החדירות והסלקטיביות היונית של התעלות הנ"ל, למידת המנגנון המבני שמצמד בין תנועות באתר הקישור של הנוירוטרנסמיטר לתנועות פתיחה וסגירה של התעלה .

  .2 כיוונים פרמקולוגיים הכוללים: א) למידת התכונות המבניות והכימיות המאפשרות לתעלות הנ"ל להבחין בין מולקולות שונות, למשל, נוירוטרנסמיטרים, מעכבים תחרותיים, מעכבים לא תחרותיים ומודולטורים אלוסטריים, ו- ב) מציאה ו/או עיצוב חומרים המסוגלים לווסת את הפעילות של התעלות הנ"ל.

  במעבדתנו נעשה שימוש בטכניקות המשלבות ביולוגיה מולקולארית ברמת הדנ"א, הנדסת חלבונים, ניקוי חלבונים, גיבוש חלבונים, מדידות ביוכימיות של קישור מולקולות לקולטן, מדידות אלקטרו - פיזיולוגיות לאפיון זרמים יוניים ותרגומם לזרמים חשמליים ומודלים מבניים ממוחשבים .

  תאריך עדכון אחרון : 28/04/2022