אודות הפקולטה

English שלחו לחבר

מדעי החיים במאה העשרים ואחת

מדעי החיים ממלאים תפקיד מרכזי בהתפתחות האנושות במאה ה- 21.  האתגרים העומדים בפני המין האנושי הולכים ונעשים קשים יותר: כיצד לשמר מערכות אקולוגיות הנמצאות בסכנת הכחדה?  כיצד לספק מזון ואנרגיה לאוכלוסיה העצומה של כוכב הלכת שלנו?  כיצד להעניק בריאות ואיכות חיים למי שחולה במחלות קשות ובפגמים גנטיים?  במקביל, המדענים מפתחים כלי מחקר מיוחדים, מתוחכמים מעבר לכל דמיון, על מנת להתמודד עם הבעיות המאיימות האלה, שנראו בעבר חסרות פיתרון.

זה הוא שדה המערכה המתאים לאנשים צעירים ונלהבים, שירכשו ידע מקיף ומעמיק בביולוגיה על ענפיה השונים והמרתקים - ביוכימיה, ביופיסיקה, ביולוגיה חישובית, גנטיקה מולקולרית, אקולוגיה, מדעי הצמח, מיקרוביולוגיה, אימונולוגיה, נוירוביולוגיה, ביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה ועוד.  הם יהיו המדענים שיתמודדו עם אתגרי המחר, ירחיבו את גבולות הידע המדעי, ואף יגדירו מחדש את מהות החיים עבור הדורות הבאים.

הייעוד שלנו

הפקולטה למדעי החיים על שם מינה ואבררד גודמן באוניברסיטת בר אילן חותרת להעניק ידע ביולוגי וחינוך מדעי, המבוססים על המחקר המודרני. החינוך המדעי שאנו שואפים אליו רגיש לצרכי הציבור, ולמימד החברתי, הכלכלי והסביבתי של המחקר הביולוגי, והוא מלווה גם בהיבט יהודי, הלכתי ומוסרי. מלבד העברה של ידע, אנו שואפים לעורר את סקרנותם של התלמידים ולטפח את צמיחתם האינטלקטואלית והתרבותית, מתוך יושרה וענווה. אנו מנסים לקדם את היכולת הטכנית של הסטודנטים בעבודת המעבדה ובמחקר השדה, את כושר הניתוח הביקורתי של מידע מדעי, את המיומנות לפתרון בעיות, ואת המודעות לשימור הסביבה.

הפקולטה

סגל הפקולטה מונה יותר מ-40 מדענים-חוקרים, המרצים בקורסים הנוגעים לתחום התמחותם. כל אחד מהם מנהל קבוצת מחקר פעילה ותוססת, הכוללת עמיתי מחקר, טכנאים ותלמידי מחקר לתואר שני ושלישי.
בשנת ,תשע"ט לומדים בפקולטה כ-500 סטודנטים לקראת התואר הראשון. בנוסף להם יש כ230 סטודנטים לתואר שני, וכ130 סטודנטים לתואר שלישי (דוקטור) וכ- 20 בתר דוקטורים, המשתתפים באופן פעיל במגוון תוכניות מחקר בפקולטה. שלבים אלה בהכשרתם מכינים אותם לקראת קריירה מדעית באקדמיה, בתעשייה הביו-טכנולוגית, במעבדות רפואיות ובשירות הציבורי. בכל התחומים הללו ניתן למצוא את בוגרי הפקולטה בתפקידי מפתח.
הפקולטה נמצאת בתהליך צמיחה ופיתוח, ומהווה "מרכז מצוינות" למחקר והוראה. מידי שנה נקלטים שלושה אנשי סגל צעירים ומצטיינים המביאים עימם את החידושים האחרונים והמסעירים של המקצוע, פרי השתלמותם במיטב מרכזי המחקר בעולם.

התחומים הנלמדים

התחומים השונים הנלמדים בפקולטה למדעי החיים מחולקים למספר קטגוריות עיקריות של מחקר: ביולוגיה תאית והתפתחותית, ביוטכנולוגיה, כימיה- מדעי החיים, פסיכולוגיה- מדעי החיים, גאוגרפיה וסביבה-מדעי החיים, אקולוגיה ומדעי הצמח, אימונולוגיה וחקר הסרטן, ביולוגיה חישובית ומבנית, מיקרוביולוגיה ווירולוגיה, גנטיקה ונוירוביולוגיה. בכל תחום מודגשים ההבנה הבסיסית של תהליכים שונים, וכן ההשלכות על בריאות האדם ורווחתו. התלמיד ייחשף במהלך לימודיו למגוון עצום של נושאים בקורסי חובה וקורסי בחירה, ובמסגרת הלימודים לתארים מתקדמים, יוכל לרכוש ניסיון מעשי בתחומי מחקר שונים בכל אחת ממעבדות המחקר בפקולטה.

הפקולטה למדעי החיים על שם מינה ואבררד גודמן,  אוניברסיטת בר-אילן,רמת גן  590002