ד"ר אוקון איתן

ד"ר
מרצה בכיר
ד"ר איתן אוקון
דוא"ל: 
טלפון: 
מיקום: 

מחקר

מעבדה לחקר הבסיס המולקולרי של למידה וזכרון, ומחלות ניוון עצבי

במעבדתנו אנו חוקרים מנגנונים מולקולריים שונים המעורבים בתהליכי למידה וזכרון ע"י שימוש בעכברים כחיית מודל. למידה וזיכרון הינם תהליכים מורכבים ביותר המווסתים ע"י חלבונים רבים. אנו משתמשים בכלים מולקולריים מתקדמים כגון לנטי-ווירוסים, אשר מסוגלים לגרום לשינוי קבוע בביטוי גנים ברמת הד.נ.א, על מנת לגרום לביטוי או השתקה של גנים בתאי עצב במוח. על ידי שימוש בכלים סטריאוטקטיים, אנו מסוגלים להכווין ביטוי או השתקת גנים בתת-אזורים של המוח באופן מדויק. לאחר שהשגנו ביטוי גנים בתת-אזורים ספציפיים במוח, אנו בוחנים את השפעת גנים אלו במבחנים התנהגותיים של למידה וזכרון, אשר את חלקם פיתחנו במעבדה.

אחת ממשפחות החלבונים אשר את השפעתה על יכולת הלמידה והזכרון אנו בוחנים, הינה משפחת ה- Toll-like receptors. זוהי משפחה של חלבונים המעורבת בחיסוניות מולדת (Innate Immunity). יחד עם חוקרים נוספים, אנו גילינו כי בנוסף לוויסות ואיתחול תגובות חיסוניות לפתוגנים, חלבונים אלו מעורבים גם בלמידה וזכרון, בין היתר על ידי השפעה על התמיינות ושגשוג תאי גזע (Stem Cells) במוח. חלבונים אלו מעורבים במספר רב של סוגי זכרון שונים, כגון זכרון מרחבי, זכרון של פחד (Post- Traumatic Stress disorder) ועוד. אנו ממשיכים לחקור כיצד חלבונים אלו משיגים מטרות אלו למרות שתפקידם העיקרי הינו חיסוני. בנוסף למנגנונים העוסקים בלמידה וזכרון אנו חוקרים גם מספר מנגנונים המעורבים בתהליכים של ניוון עצבי. המכשול העיקרי העומד כיום בפני מציאת תרופות למחלות ניוון עצבי הינו חוסר היכולת שלנו לזהות את תחילת המצב הפתולוגי במחלות אלו, ולמעשה אנו מאפיינים מחלות אלו על פי סימנים פתולוגיים מתקדמים המראים כי החולה נמצא במצב מתקדם של המחלה. מתוך הבנה זו, אנו מנסים לפתח סמנים (Biomarkers), שיאפשרו לנו זיהוי מוקדם ככל הניתן של מחלות ניוון עצבי כגון: מחלת פרקינסון או אלצהיימר.

העבודה במעבדה נעשית מתוך רצון לקיים מחקר בסיסי אך גם מתוך הבנה כי המחקר אותו אנו עורכים נועד בעיקר לקדם את יכולתנו והבנתנו כיצד לטפל במחלות בבני אדם.