תכני הקורסים

מתכונת הבסיס של התוכנית מורכבת משישה קורסים, המקיפים את תחומי הגנומיקה והחישוביות הביו-רפואית המודרנית. הקורסים מוכרים כקורסים לתארים מתקדמים מבחינה אקדמית, ומעניקים את נקודות הזכות והקרדיט הדרוש לתואר M.Sc. או Ph.D. (שיעורי הרשות המקוונים הינם שיעורי בונוס, ואינם מזכים בקרדיט אקדמי). בזכות היקפה הרחב של מתכונת הבסיס, בוגריה יצברו חלק ניכר מדרישות הקורסים הפרונטאליים לתארים אלה. אם ירצו בכך, בוגרי התוכנית יוכלו להמשיך לתואר מתקדם, כך שיוכלו להתרכז בעיקר בעבודת המחקר ובפרסום מאמרים.

 

סמסטר א׳


 

קורס 80660 – ביואינפורמטיקה רפואית

ביואינפורמטיקה הוא המדע העוסק בחקר הגנום באמצעות אלגוריתמים חישוביים. בקורס יוצגו השיטות החישוביות, כלי התוכנה ומאגרי המידע העכשוויים בתחום הביואינפורמטיקה. כן יינתן דגש מיוחד על האפליקציות הקליניות של מדע זה.

 

קורס 80662 – שיטות מתקדמות לאנליזת הגנום

החל בריענון לנושאים בסיסיים בביולוגיה מולקולארית ועד לסקירת הגישות המתקדמות ביותר בחקר מערכתי של התא, כגון ריצוף עמוק, שבבי DNA, בקרת גנים באמצעות RNA לא מקודד ועוד.

 

קורס 80663 – ביוסטטיסטיקה וניסויים קליניים

קורס מתקדם בסטטיסטיקה, הניתן מתוך גישה מעשית ובעזרת ניתוח מחקרים קליניים. דגש מיוחד יינתן לאנליזה המתאימה לשיטות החדשניות בביולוגיה וברפואה, אשר מייצרות כמות עצומה של נתונים ומידע.

 

 

סמסטר ב׳


 

קורס 80665 – כריית מידע רפואי

כמות הנתונים והמידע הרפואי שנצברו בחמש השנים האחרונות גדולה מזו שנצברה באלף השנים שקדמו להן. לכך אחראיות שלוש מהפכות שהתרחשו לאחרונה: מהפכת הביואינפורמטיקה, מהפכת מחשוב התיקים הרפואיים ומהפכת האינטרנט והמובייל. הקורס מציג שיטות מתחומי למידת המכונה והבינה המלאכותית להפקת תובנות רפואיות חדשות מתוך מידע זה.

  • הרצאות:    ד"ר רונן טל-בוצר (Sense - חברת בינה מלאכותית)
  • תרגולים:    יינתנו במסגרת קורס הרשות המקוון ב-Deep Learning ובינה מלאכותית
  • סילבוס:     לחץ כאן

 

קורס 80664 – ביולוגיה מערכתית רפואית

בשנים האחרונות ישנו מעבר, הן בביולוגיה והן ברפואה, מאנליזה של גנים בודדים לחקר של מערכות ומסלולים ביולוגיים מורכבים. הקורס מקנה את הכלים החישוביים הנדרשים לאנליזות רחבות היקף אלו, תוך שימוש בשפת תכנות המתאימה לשימושים ביואינפורמטיים.

 

קורס 80666 – גנומיקה אישית

אנו מתקרבים בצעדי ענק למציאות בה הגנום של המטופל יהווה שיקול מכריע בבחירת הטיפול עבורו. הקורס יתאר מה ניתן ללמוד היום מתוך מידע גנומי אישי, החל מייעוץ טרום לידתי, דרך התאמה אישית של תרופות ועד לטיפולים אישיים במחלת הסרטן ומחלות מורכבות נוספות. הקורס יתייחס גם לשאלות אתיות ומשפטיות ולשיקולי פרטיות הנובעים ממידע גנומי.

 

שיעורי רשות מקוונים

תכנות לצורכי מחקר חישובי

התוכנית אינה מתעתדת להכשיר את בוגריה כמתכנתים (כאלה יש בשפע). מטרתה היא להכשיר אותם לעשות את החיבור הכה ייחודי בין עולם הרפואה לעולם המחשבים, ולכן הכוונה היא שבוגרי התוכנית יוכלו להנחות מתכנתים בפיתוח פתרונות תוכנה לבעיות רפואיות. יחד עם זאת, במחזורים הקודמים סטודנטים רבים ביקשו בכל-זאת לרכוש כישורי תכנות בסיסי, על-מנת שיוכלו בעצמם ״לגעת בידיים״ בתחום מופלא זה. לפיכך, אנחנו נלמד תכנות באוריינטציה מחקרית, תוך התמקדות בצד המעשי הנדרש למחקרים בתחום הגנומיקה והחישוביות הביו-רפואית.

 

Deep Learning ובינה מלאכותית

עולם הבינה המלאכותית ולמידת המכונה (machine learning) עובר מהפיכה של ממש בשנים האחרונות. מהפיכה זאת נובעת מהגדילות האקספוננציאליות הן בכוח החישוב של המחשבים המודרניים, והן ביכולות לדגום, לאסוף ולשמור data. לצד דהירתן של מכוניות אוטונומיות, גדילתם של סוכני שירות לקוחות אוטומטיים וכד׳, גם אפליקציות שונות בתחום הרפואי הופכות תבוניות יותר ויותר. בשנים האחרונות ניתן להבחין בטכנולוגיות פורצות דרך בתחומים רבים, החל מאבחון מדויק יותר באמצעות ראייה ממוחשבת, דרך הפקת תובנות בעזרת ניתוח טקסטים ממאמרים מדעיים או אמירות של מטופלים ברשתות חברתיות, ועד ניבוי מותאם אישית של תגובת גידול סרטני לטיפול זה או אחר. השיעורים יציגו הן את הבסיס האלגוריתמי לטכנולוגיות אלה והן את האפליקציות העכשוויות בשוק.

 

מידע נוסף