אודות התוכנית ללימודי גנומיקה וחישוביות ביו-רפואית

אודות התחום

הגידול המדהים בכמות המידע בכל שטחי הביולוגיה והרפואה, ובכללו המידע העצום בהיקפו שנצבר בזכות פרויקטי הגנום השונים, מציב בפני המחקר הרפואי אתגר המחייב פיתוח כלים, שיטות וגישות חדשות. הירידה המתמדת בעלויות הריצוף הגנטי מקרבת אותנו בצעדי ענק למצב, שבו מפה גנומית אישית תהיה דבר שבשגרה, ועלינו למצוא דרכים שיאפשרו לרופאים לנצל מידע זה לתועלת החולים.

פריצות דרך טכנולוגיות נוספות, כמו מהפכת הסמארטפונים, ההליכים המואצים למחשוב תיקים רפואיים אישיים, הרשתות החבריות, המחשוב הלביש, המדפסות התלת-מימדיות, המציאות הרבודה ועוד, תורמות גם הן למהפכה בעולם הרפואי. מהפכה זו מתאפיינת בשיפור משמעותי של יכולות הניבוי, ההתאמה האישית, המניעה וההשתתפות של המטופל.

המגמה לביולוגיה חישובית בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת בר-אילן בשיתוף המרכז הרפואי שיבא – תל השומר מקיימים זו השנה השביעית תוכנית לימודים ייחודית לרופאים, לחוקרים ולאנשי הייטק בכירים, העוסקת בתחומי הגנומיקה והחישוביות הביו-רפואית.

תוכניות לימודים דומות לרופאים ולחוקרים בתחום זה נפתחו בשנים האחרונות באוניברסיטאות המובילות בעולם כמו סטאנפורד, הרווארד וקולומביה.

קהל היעד של התוכנית

 • רופאים מתמחים – כחלופה לתקופת "מדעי היסוד"
 • רופאים וחוקרים בכירים בתחומי הרפואה והביולוגיה
 • בעלי זיקה לתחום, אם מכיוון החישוביות (מדעי המחשב, היי-טק וכד') ואם מהכיוון הביו-רפואי

מטרת התוכנית

הקניית הידע המדעי והכלים המעשיים להשתלבות במהפכת ה-data והמידע ברפואה. התוכנית מכשירה את בוגריה להבין ולהשתמש בגישות החדשניות לטיפול ולמחקר, המבוססות על טכנולוגיות חישוביות מתקדמות. בכלל אלה ניתן למנות, בין היתר, את:

 • מיפוי הגנום האישי של פציינטים ופענוח המשמעויות הרפואיות של המידע הטמון בו.
 • חיזוי מצבו הרפואי העתידי של החולה האינדיבידואלי, גילוי מוקדם של מחלות וניבוי מסלול התפתחותן.
 • התאמה אישית של הטיפול הרפואי על בסיס מידע גנומי והיסטורי של הפציינט, לשם העלאת סיכויי ההחלמה שלו והפחתת תופעות הלוואי.
 • גילוי תופעות, קורלציות ומנגנונים ביו-רפואיים שלא היו ידועים בעבר, זאת בזכות הגידול המדהים בכמות המידע הרפואי ובעוצמת הטכנולוגיות החישוביות.

מתכונות התוכנית

 • מתכונת הבסיס: 6 קורסים אקדמיים הנפרשים על-פני שלושה ימים בשבוע במשך שלושה חודשים, מ-21\11\2016 עד 22\02\2017. מתכונת זאת נפרשת על-פני תקופות א׳ ו-ב׳, כפי שמפורט בעמודים הבאים.
 • מדעי היסוד למתמחים: ניצול תקופת מדעי היסוד להשתתפות במתכונת הבסיס במשך שלושה חודשים, ולאחר מכן, ביצוע מחקר מדעי והשתתפות בסמינרים ובקורסי הרחבה במשך שלושה חודשים נוספים. המחקר יכול להתבצע במעבדות האוניברסיטה וכן בשיתוף פעולה עם בתי החולים. מתכונת זו מהווה חלופה, באישור ההסתדרות הרפואית, למסגרת מדעי היסוד, שבהם חייבים רופאים מתמחים. מאחר שהיקף הקורסים הנלמד כולל כמעט את כל דרישות הקורסים לתואר מאסטר במדעים (M.Sc.), ניתן להמשיך ללימודי מאסטר, לקבל הכרה בקורסים ולהתמקד בחלק המחקרי. במידה והסטודנט ישלים את תואר המאסטר בהצלחה הוא יקבל החזר מלא של כל שכר הלימוד.
 • התאמה אישית: מכיוון שהתוכנית מקבצת יחד אנשים מרקעים שונים, עם אילוצים ויעדים שונים, תותאם לסטודנטים הרלוונטיים ובמידת הצורך תוכנית לימודים אישית ע"י ראש המגמה, הכוללת קורסי השלמות רלוונטיים בתחומי מדעי החיים ו/או פרישה של התוכנית על-פני למעלה משנה.
 • הקורסים בתוכנית מזכים את הרופאים ב-300 נקודות זכות לגמול השתלמות.

לימודי המשך למאסטר ולדוקטורט

התוכנית מעודדת את משתתפיה להשתלב במחקר אקדמי בתחום החישוביות הביו-רפואיות. סטודנטים שהשלימו את מתכונת הבסיס בהצלחה (ממוצע ציונים מעל 80 ובכפוף לראיון אישי) יוכלו לעבור למסגרת של לימודים מתקדמים, מאסטר (M.Sc.) או דוקטורט (Ph.D.). מאחר שהקורסים במתכונת הבסיס הם בעלי הכרה אקדמית כקורסים לתארים מתקדמים, הרי שהסטודנטים צוברים את מירב חובות הקורסים לתואר במהלך מתכונת הבסיס, ויוכלו לאחריה להתרכז בעיקר בעבודת המחקר.

לסטודנטים שימשיכו לתארים מתקדמים יוחזר מלוא שכר הלימוד בתוכנית. כמו-כן, יינתן גם פטור משכר הלימוד להמשך התואר המתקדם (מאסטר או דוקטורט).

למידה מקוונת

בדומה למגמה החדשה הרווחת באוניברסיטאות המובילות בעולם להפוך את תכני הלימוד לזמינים גם באינטרנט (“Massive Open Online Courses” – MOOCs), ומתוך התחשבות בדרישות התפקיד של הרופאים, גם בתוכנית זו כל הההרצאות והתרגולים יצולמו ויהיו זמינים לצפיה בכל שעה. ייתכן ולצורך כך, חלק או כל הקורסים יועברו בשפה האנגלית.

שירות "שאטל"

תיבדק אפשרות להפעלת שירות היסעים בחינם לסטודנטים של התוכנית בין תחנת רכבת מרכז / מסוף ארלוזורוב בתל-אביב לבין קמפוס אוניברסיטת בר-אילן ברמת-גן. זמן הנסיעה הינו כ-25 דק'.

שכר הלימוד

 • 12,500 ש"ח + 457 ש״ח דמי הרשמה (ניתן לפרוס לתשלומים).
 • סטודנטים הממשיכים לתואר מאסטר (M.Sc.) או דוקטורט (Ph.D.) יקבלו החזר מלא של שכר הלימוד עם סיום לימודי המאסטר, או עם אישור הצעת המחקר של הדוקטורט.

צוות התוכנית

 • ראשי התוכנית: פרופ' רון אונגר (בר-אילן) ופרופ' גידי רכבי (שיבא)
 • יו"ר התוכנית: ד"ר רחל לוי-דרומר
 • מנהל התוכנית: ד"ר רונן טל-בוצר

שידור כנס המועמדים

יצירת קשר והרשמה

 

מידע נוסף